CEVİZ REÇELİ’YLE THASSOS’TA TANIŞTIM

Ceviz reçeli sever misiniz? Ben ceviz reçeliyle Yunanistan’ın Thassos Adası’nda tanıştım. Thassos’ta, Kavala’da ve Selanik’te ceviz reçeli hemen hemen her dükkanda satılıyordu. İlk önce tadı değişik geldi, yedikçe ceviz reçelini sevdim. Türkiye’nin bazı yörelerinde de ceviz reçeli yapılıyor; özellikle Antakya’da.

İstanbul’da büyük marketlerin birinden hazır ceviz reçeli aldım; ancak pek beğenmedim. Thassos Adası’ndan aldığımız ceviz reçelinin tadını aradım, bulamadım. Daha sonra kendim yapmaya karar verdim ve internetten ceviz reçeli tarifleri buldum, en az beş ceviz reçeli tarifi inceledim; sonra aklıma yatan bir tarifi birtakım değişiklikler yaparak uyguladım. Tariflerin hepsinde cevizler kireçte bekletiliyordu, ben üç yıldır ceviz reçeli yapıyorum; ancak kireci hiç kullanmadım.

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Ceviz reçeli için kullanılacak malzemeler:

35 olgunlaşmamış yeşil ceviz

1 kg. şeker

6 su bardağı su

2 limonun suyu

Çay kaşığının ucuyla tarçın

Ceviz reçeli

Ceviz reçeli

Yeşil cevizleri olgunlaşmadan topladım, cevizlerin olgunlaşmamış olduğunu anlamak için kürdan batırmak gerekiyor. Cevizleri toplama zamanı yöreye göre değişse de ben Ege’de mayıs sonu, haziran başında cevizleri topluyorum. Cevizleri soyduktan sonra suya koyuyorum, yirmi gün her gün suyunu değiştiriyorum. İlk günler cevizlerin suyu kapkara çıkıyor, sonlara doğru suyun rengi normale dönüyor. Yirmi gün sonunda cevizlerin suyunu değişirip kaynatıyorum. Cevizleri kaynattığım suyu döküyorum. Bu işlemi üç defa yapıyorum. Cevizlerin yumuşaması gerekiyor, cevize bir çatal batırılarak yumuşayıp yumuşamadığı anlaşılıyor. Cevizleri üç kere kaynattıktan sonra içine bir limon sıkılmış soğuk suya koyup üç dört saat bekletiyorum.

Cevizler limonlu suda beklerken bir tencereye 6 su bardağı suyu ve 1 kg. şekeri koyup karıştırırarak eritiyorum. Su ve şekeri kaynatmak gerekmiyor. Şeker suda eridikten sonra cevizleri limonlu sudan çıkarıp şekerli suda 7-8 saat bekletiyorum.

Sekiz saat sonra şekerli sudaki cevizleri 15 dakika kaynatıp bir gün bekletiyor, sonraki gün yine kaynatıyorum. Bu işlemi tam üç gün tekrarlıyorum. Cevizler son kez kaynatılırken bir limonun suyunu ve tarçını ekliyorum . Pek çok ceviz reçeli yapan, cevizlerin son kaynatmasına 4-5 karanfil ve bir tatlı kaşığı tarçın koyuyor, bir keresinde ben de ceviz reçelini karanfilli ve bol tarçınlı yaptım; ama reçelin tadı aynı mesir macununun tadı gibi oldu, pek hoşlanmadım.

Şimdi siz nihayet reçel oldu diye düşünebilirsiniz; ancak biraz daha işimiz var. Üçüncü kez kaynatılan ceviz reçelini yayvan bir kaba- büyükçe bir tepsi olabilir- döküp üstünü bir tülbentle örtüyor, tülbenti geriyor tepsinin kenarlarından bir iple ya da lastikle bağlayıp tepsiyi bahçenin veya balkonun güneş gören bir yerine yerleştiriyorum.

Kaymaklı Ceviz Reçeli

Kaymaklı Ceviz Reçeli

Sabahtan akşama kadar güneşleniyor üzeri tülbentle örtülü ceviz reçelimiz, akşamları tülbenti açıp kaşıkla karıştırıyorum, reçelin üstü kabuk bağlamasın diye. 4-5 gün güneşe çıkan reçelimiz, her gün biraz daha suyunu çekip koyulaşıyor. 5. günün sonunda ceviz reçelimizi bir tencereye alıp iyice ısıtıyor, kaynatılmış kavanozlara sıcak sıcak boşaltıyor, yeni alınmış kapakları sıkıca kapatıp kavanozları baş aşağı çeviriyorum, soğuduktan sonra herhangi bir dolaba koyup saklıyorum. Kavanozun kapağı iyice kapanmışsa en az bir yıl bozulmadan durabilir ceviz reçelimiz. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s