AMASRA’DAN ÇAKRAZ ve BOZKÖY’E (Doğadan Zorunlu Kopuş 7)

Amasra’ya nereden bakarsan bak onun çarpıcı güzelliğiyle karşılaşıyorsun.

Amasra’dan ayrılmak istemesek de Amasra’nın farklı koylarını görmek üzere yollara düşüyoruz, karavanımızla tepelere tırmanıyor, tepeleri aşıp virajlı yolları dönüyor, muhteşem manzaradan kendimizi alamıyorduk. Yine tepelerden birini aşmıştık ki yol kenarında, bastonundan yardım alarak zorlukla yürüyen, seksenini aşmış, ak saçlı, pos bıyıklı birini gördük, karavanı durdurduk.

Amasra

Amasra

-Merhaba amca! Nereye böyle?

-Merhaba! Çakraz’a…

-Çakraz yakın mı? Oraya kadar nasıl yürüyeceksin?

-Yakın değil de evde otur otur sıkıldım; nasıl olsa bir araba durup beni alır Çakraz’a götürür deyip vurdum yola. Çakraz’da arkadaşlarla sahilde bir kahve içip sohbet edeceğim.

-Sizler nereye böyle?

–  Biz de Amasra’nın güzel ve farklı koylarını görmek için dolaşıyoruz, gelin sizi de gideceğiniz yere götürelim!

-Çok iyi olur!

Yaşlı adamı aldık karavana.

-Doğrusu daha önce böyle bir araca binmemiştim. Bu bir gezer evmiş! Valla en iyisini yapıyorsunuz, eviniz altınızda gezin gezebildiğiniz kadar, benim gibi kocayınca bir yere gidemezsiniz.

O ara sola kıvrılan, iki tarafı ağaçlık olan yolun başında ‘Bozköy Plajına gider’ yazan bir levha gördük. Tam levhanın gösterdiği toprak yola sapıyorduk ki yaşlı adam bizi durdurdu.

-Nereye gidiyorsunuz? Orada kimsecikler yoktur, sıkılırsınız. Çakraz tam size göre bir yer.

Ahmet amca, yol boyunca yoksulluktan, işsizlikten, yolsuzluktan, siyasilerden dert yandı. Artık kandırılmak istemiyoruz, dedi. İstanbul’a göç eden çocuklarını ve torunlarını çok özlediğinden söz etti.

Amasra Çakraz

Amasra Çakraz

Çakraz’ın girişinde Ahmet amcayı indirdik, Çakraz’ın sahilini boydan boya yürüdük. Kıyı boyunca kumsalı olan, güzel bir koydu Çakraz; ancak şehirleşmişti. Biz daha sakin bir yer arıyorduk. Aklımız Bozköy’de kalmıştı. Çakraz’da biraz zaman geçirdikten sonra geri dönüp Bozköy yoluna girdik.

Amasra Bozköy Plajı

Amasra Bozköy Plajı

Ahmet amca, Bozköy’ü beğenmezsiniz demişti; ancak orasının bizim beğeneceğimiz bir yer olduğunu düşünüyorduk. Bozköy’ü görünce yanılmadığımızı anladık. Upuzun, geniş kumsalı olan, çevresi ormanla kaplı; yani maviyle yeşilin sarmaş dolaş olduğu bir koydu. Üstelik ormanla kumsal arasından, koyun diğer ucuna kadar giden toprak yola karavanları park etme olasılığı da vardı. Yalnız Ahmet amcanın dediği gibi ıssız bir koy değildi burası, bizim gibi doğayla baş başa kalmak isteyenlerle dolu bir yerdi.

Karavanlara uygun bir yer bulup koyun diğer ucuna kadar yürüdük. Karadeniz sakin, deniz pırıl pırıldı; Karadeniz’i böylesine sakin görmek her zaman rastlanacak bir şey değildi. Deniz, kumsal ve orman. Hem de ne kumsal ve orman! Ağaçların arasında boşluk yok, sanki yağmur ormanları, cangıl! Bir yandan pırıl pırıl denize, denizin bazı bölümlerindeki değişik şekilli kayalara; diğer yandan yeşilin her tonunun olduğu, gözümüzü alan, içimizi coşturan, bize “İyi ki varım, iyi ki yaşıyorum ve iyi ki bu güzelliklerin farkına varıp tadını çıkarıyorum, mutluyum!” dedirten orman denizine bakıyoruz. Doğa muhteşem! Doğa harika!

Doğası bu kadar güzel olan Bozköy’de insanın en önemli ihtiyacı olan tuvalet- duş ve çöp sorunu var. Gerçi bir bayanlar bir de baylar için iki mobil tuvalet ve çöp kutuları var; ama yeterli su olmayınca tuvaletler pislikten kullanılmaz hale gelmiş, çöp bidonları ağzına kadar dolmuş. Tuvaleti kullananlar da yeterli özeni göstermeyince; pedleri, çocuk bezlerini tuvaletlere atınca ortalık daha berbat olmuş.

Tuvalet ve duş insanın olmazsa olmazı; bunların önemi toplum tarafından iyice kavranmalı. Muhtarlıkların, belediyelerin kendi bölgelerinde tuvalet yapımına ve bakımına yatırım yapmaları, kullananların da tuvaletleri temiz kullanmaları, çöplerini olur olmaz yerlere atmamaları gerekmektedir. Bu sorunlar sadece Bozköy’ün sorunu değil! Türkiye’nin bütün cennet köşelerinde, ne yazık ki, tuvalet-duş-çöp sorunu karşımıza çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s