AKTUR KAMPİNG DATÇA (Hüsniye ile Ahmet 22)

Sevgili Ahmet, bana kızdığını biliyorum, inan ki karavanımızı satmayı hiç istemiyordum; onu satmak seni ikinci kez kaybetmek demekti. İkinci kez bu acıya dayanamazdım. Biz seninle karavanımızda nasıl da keyifle yaşadık, sanma ki yalnızım, ben hâlâ seninleyim karavanımızda. Tüm sorunlarımı sana anlatıyorum, sen de bana yardımcı oluyorsun. Senin bana bir sorun var, haydi sor bakalım, dur sen sormadan ben söyleyeyim:

Tabbert karavan-t“Çiroz Kamping de kapandı, İstanbul’da kamp alanı kalmadı, karavanı da satamadın. Bu durumda karavanımızı ne yaptın?” diyorsun.

İstanbul’daki Yeşilköy (Florya) Çiroz ve Ataköy Kamping’in kapanması tüm karavancıları çok üzdü… ayrıca turistler için de bu olay kötü oldu…. artık karavancı, kampçı turistler İstanbul’a uğramadan geçiyorlar… Binlerce yabancı karavancıyı ve kampçıyı kaybetti İstanbul… Çok yazık oldu!!!

İstanbul’daki kampinglerin kapatılması karavancıları zor duruma düşürdü, herkes gibi ben de bir hal çaresi bulmak zorundaydım ve de buldum. Karavanımızı Marmaris-Datça karayolu üzerindeki Aktur Kamping’e koydum. Hani seninle de oraya gitmiştik ya!

Aktur Kamping-Kovanlık Koyu

Aktur Kamping-Kovanlık Koyu

Kampın bulunduğu yer doğa harikası. Gökyüzüne ulaşmaya çalışan ağaçlar, tüm kampı kaplayan rengarenk çiçekler… düzenli, tertemiz tuvaletler, mutfaklar… her türlü gereksinimini karşılayabildiğin harika bir kamping… Türkiye’nin alt yapısı düzenlenmiş olan en iyi, en güzel kampinglerinden biri Aktur Kamping.

Datça-Aktur Kamping Sol taraf Büyük Aktur Koyu, Sağ taraf Kovanlık

Datça-Aktur Kamping
Sol taraf Büyük Aktur Koyu, Sağ taraf Kovanlık

Sabah erken kalkıp uzun uzun yürüyorum, bazen her iki tarafı deniz olan yoldan yürüyerek tepeye çıkıyorum; aşağıya bakınca sol tarafta Aktur Koyu sağ tarafta Kovanlık Koyu tüm ihtişamıyla uzanıyor gözlerimin önünde. Böyle olağanüstü güzellik her yerde görülecek şey değil. Tepede saatlerce oturup mis gibi havayı içime çekip güzelliği giyiniyorum. Havanın durumuna; rüzgâra, dalgaya göre istediğin koydan denize girebiliyorsun. Kumsaldan başlayan orman denizi tepelere kadar devam ediyor.

Datça Aktur Kamping

Datça Aktur Kamping

Sabah yürüyüşünden sonra denize giriyorum, bir saatten fazla yüzüyorum… yeşillikler içinde kahvaltımı yaptıktan sonra hamağa uzanıp kitaplarımı okuyorum. Hep seninleyim… hep seninle… Ayrıca dostlarımız da yanımızda… Sevgili dostumuz Ayşe, Nadi’yi ve çocuklarını bırakıp benimle bir ay kaldı burada.

Datça Aktur Kamping

Datça Aktur Kamping

Canım biliyor musun karavan komşularımız kim? Yurdanur Hanım’la Ergun Bey. Çiroz Kamping’de de komşuyduk. Çiroz Kamping kapandıktan sonra onlar da minik saraylarını buraya getirmişler. Ne tatlı, ne iyi insanlar!.. Beni hiç yalnız bırakmıyorlar… Onlar da üç-dört ay kalıyorlar Aktur’da…

Datça Kurucabük Karşısındaki Ada

Datça Kurucabük Karşısındaki Adanın Kumsalı

Küçük bir tekneleri var, zaman zaman beni de denize çağırıyorlar. Kurucabük karşısındaki adaya gidip piknik yapıyor, denize giriyoruz. DSC04920-abBu adada denize girmek ömre bedel, deniz nasıl temiz, nasıl parlak! Olamaz böyle güzellik! Sonra denizin ortasında Türk Sanat Müziği konseri de cabası. Yurdanur  içimizi titreten muhteşem sesiyle öyle güzel şarkılar söylüyor ki… Çam ağaçlarının yeşille bezediği ada, turkuaz deniz gözlerimizi; Yurdanur’un dinlemeye doyamadığımız güzel sesiyle söylediği şarkılar kulaklarımızı okşuyor; ruhumuzun en derin köşelerine dokunarak sevgiyi, mutluluğu, hüznü, ayrılığı, kavuşmayı taa içimizde hissettiriyor. O deniz, o ağaçlar, o musiki ve aşkımız… Sen ve ben hep birlikteyiz. Hiç ayrılmadık ki sen bensin, ben senim, canım benim!.. İyi ki bende yaşıyorsun! Sana tüm bunları anlatabiliyor, her şeyi seninle paylaşabiliyorum!

Hüsniye tüm bunları düşünürken ve anlatırken kimi zaman gülüyor, kimi zaman gözleri buğulanıyor, kimi zaman gözyaşları sel gibi akıyordu.

Hüsniye, gözlerinden akan yaşlardan etrafını göremez oldu. Gözlerinin önünde sadece parlak, sulu bir şeffaflık vardı. Hüsniye’nin acısının derinliğini duyumsayarak süzülüyordu yaşlar. Sonunda onlar da akmaktan yoruldular, kurudular… Hüsniye gözleri acıyarak yavaş yavaş çevresini seçmeye başladı. Önce nerede olduğunun ayırdına varamadı.

Datça, Altınoluk, Thassos, Selanik, İzmir, Havza, Bodrum, Şifne ve daha nice yere gitmiş gibi hissediyordu kendini.

Tatlı bir hışırtının ardından hoş bir serinlik yüzünü okşadı. Hışırtının geldiği yöne baktı. DSC02062Manolya’nın dalları rüzgarın etkisiyle sallanarak hafif bir şarkı mırıldanıyordu. Hüsniye, manolyayla konuştuğunu anımsadı.

Manolya, manolyam! Anılarımı seninle paylaşmak beni rahatlattı. Sana anlatırken anılar canımı yakmadı değil! Ne olursa olsun onları anımsamak bir yandan da mutlu etti beni. Yaşanmışlıklar ne güzel!

Zorluklara, hastalıklara yenilmemişiz. En çaresiz anlarımızda bile bir çözüm üretmişiz. Bölük pörçük de olsa anılara dalmak, bunları sana anlatmak beni kendime getirdi. Ağlamak, sızlamak, zavallı biri gibi yaşamak bana yakışmıyor! Ahmet‘le nasıl yaşayıp her anın değerini bildiysek bundan sonra da öyle yaşayacağım.

Eşyalarımı hazırlayıp en kısa zamanda Altınoluk’a gideceğim. Yanıma uzun süredir okunmak için bekleyen kitaplarımı da alarak. Bir ay Altınoluk’ta kalır, oradan Datça’ya geçerim. Karavanımız orada, deniz kenarında, göğe uzanmaya çalışan, yemyeşil ağaçların altında tek başına duruyor. Artık bir araya gelip özlem giderme zamanı.

Deniz, güneş, orman, karavan yaşamı; kendimi toparlamama, yaşama yeniden katılmama yardımcı olacak.

Karavanımız beni bekliyor, kendimi doğanın kucağına bırakacağım. Yaşamım doğada yaşarsam anlam kazanacak.

Sevgili Karavanım, seni iyi ki satmadım! Koltuğumda kitaplarım sana geliyorum. Kimbilir belki bir gün Ahmet’i ve yaşadıklarımızı yazarım. İnsan ne kadar anımsasa, anımsadıklarını anlatsa da yazı kadar kalıcı olamaz hiçbir şey…

Belki yazarım…        Belki…            Belki değil yazarım…

Evet, evet mutlaka yazacağım!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s