KAMERİYE (KAMELYA) ADASI

Marmaris’in Selimiye Köyü’nden bir mil uzaklıkta, Hisarönü Körfezi’nde bulunan Kameriye Adası’na Selimiye’den tekneyle gidiyoruz. Kameriye Adası’nın güney tarafı Selimiye’nin kaya duvarlarına bakar, bu kaya duvarlar ve Kameriye Adası Bozburun’a doğru denizde bir koridor oluşturur. Bu koridordaki kayalıkların şekillerini belleğinize ve fotoğraf makinenize kaydeder, ışıl ışıl sulara kendinizi atıp tuzlu denizin tadını çıkarırsınız.

Selimiye

Selimiye

Selimiye Köyü diyorum hâlâ, aslında yakın zamanlarda mahalle oldu Türkiye’nin pek çok köyü gibi. Selimiye’ye köy demeyi seviyorum.

Kameriye Adası Manastırı

Kameriye Adası Manastırı

Selimiye’den her gün gezi tekneleri kalkar ve ilk durakları Kameriye Adasıdır, genellikle de Kameriye’nin güney tarafı; çünkü kesin olarak ne zaman yapıldığı belli olmasa da birinci veya ikinci yüzyıla tarihlenen bir manastır kalıntısı bulunur burada.

Kamelya Adası'ndaki Küçük Kilise (Şapel)

Kamelya Adası’ndaki Küçük Kilise (Şapel)

Kameriye (Kamelya) Adası

Kameriye (Kamelya) Adası-Şapeldeki İsa Freski

Gerçi manastır yıkılmış; manastırdan geriye küçük bir şapel kalmıştır, içinde İsa’nın bir freskinin olduğu.

Kameriye Adası Kilise İçi

Kameriye Adası Kilise İçi

Kameriye Adası Kilise İçi

Kameriye Adası Kilise İçi

Bir de buraya gelenler şapelin duvarlarına kendi adlarını kazımadan gitmemişler. Bunu yapmasalar şaşardım!

Kameriye Adası-Manastır Mozaikleri

Kameriye Adası-Manastır Mozaikleri

Bezemeler

Bezemeler

Minik kilisenin çevresinde ve önündeki avluda siyah-beyaz renkli, yuvarlak taşlarla yapılmış mozaikler buraya gelen turistlerin ilgisini çeker.Bu mozaikler üzerinde zik zak çizgiler, keskin kıvrımlar, bitki dalları, rüzgar gülü bezemeleri bulunur.

Mozaikler

Mozaikleri oluşturan çakıl taşları

Kameriye Adası

Kameriye Adası-Dilek Ağacı-Manastırın Yıkık Duvarları-Keçiler

Manastırın yıkılmış duvar taşları arasında keçiler dolaşır durur, turistler olsun olmasın. Manastırın etrafı çok kalabalık olduğunda keçiler kaçışırlar insanlara bırakırlar şapeli ve mozaik döşeli yerleri.Kimi zaman da eşekler bulunur burada. Bir keresinde kilisenin içinde bir eşeğe rastladım, orada bir eşek olacağını düşünmediğimden ürktüm. Başka bir zaman da bir eşek yiyeceklerimizin bulunduğu buzluğa musallat oldu, onu teknenin yanından nasıl uzaklaştıracağımızı bilemedik.

Dilek Ağacı

Dilek Ağacı

Kameriye Adası-Dilek Ağacı

Kameriye Adası-Dilek Ağacı-Detay

Adanın her tarafı zeytin ağaçlarıyla kaplı, kilisenin girişinde de yüzlerce belki de binlerce yıllık bir zeytin ağacı durup duruyor;ama artık o bir dilek ağacı…Dilek adamaya meraklılar ağaca ne buldularsa bağlamışlar; tuvalet kağıtları, peçeteler, kurdeleler, değişik kumaşlar…

Kameriye Adası-Kilise-Dilek Ağacı-Deniz-Kaya Duvar

Kameriye Adası-Kilise-Dilek Ağacı-Deniz-Karşı Kıyıdaki Kaya Duvar

Gövdesi oyuk olan zeytin ağacının nefes alacak hali kalmamışsa da zeytin zamanı mini minnacık, simsiyah zeytinler ağacın dallarından size göz kırpar…. Sadece zeytin ağaçları yok burada, keçi boynuzu ağaçları ve çamlar da adaya başka bir güzellik katıyor.

Kameriye'den Denize Bakış

Kameriye’den Denize Bakış

Kameriye Manastırı

Kameriye Manastırının Yıkık Duvarları ve Deniz

Kameriye'den Denize Bakış

Kameriye’den Denize Bakış

esprili

Kameriye Manastırını Bekleyen Nöbetçi

Denizden kırk-elli metre yükseklikteki kilisenin avlusundan Selimiye’nin kaya duvarlarına ve mavi mi mavi, ışıl ışıl, pırıl pırıl denize bakmak çok hoş!

Kameriye Adası Suları

Kameriye Adası Suları

Kameriye Adası Su altı

Kameriye Adası Su altı

Kameriye Adası Su altı

Kameriye Adası Su altı

foto 9abKameriye Adası’na gelenler mutlaka denize girerler. Hele gözlük-şinorkel-palet üçlüsüyle denize girerseniz deniz altının gizemiyle ve güzellikleriyle karşılaşırsınız. Deniz altı bambaşka bir güzelliktir, insan kendini farklı bir dünyada bulur. Deniz altındaki kayalar, bitkiler, süngerler, pinalar, kestaneler, balıklar, deniz yıldızları, ahtapotlar size tüm yorgunluğunuzu unutturur.

Kameriye Adası-Duvarlar ve Çam Ağaçları

Kameriye Adası-Taş Duvarlar ve Çam Ağaçları

Sanırım mübadeleden önce burada yaşam varmış, adanın güney tarafının bir ucundan diğer ucuna kadar kesik kesik de olsa taş duvarlar, kırık dökük yapılar burada yaşanmışlığın izleri. Manastırın çevresinde de -manastır diye bir şey kalmamış da-harap durumda kalıntılar mevcut.

1995 yılında 1. derece doğal sit alanı olarak tescil edilen Kameriye Adası’ndaki manastırdan kalanlar korumaya alınmışsa da doğa ne yazık ki buradaki binaları tahrip etmiş. Yerdeki mozaikler, şapel ne zamana kadar ayakta kalır? Gerekli bakım yapılmazsa pek uzun süreceğini sanmıyorum.

Kameriye Adası’na aşağı yukarı dört mil uzaklıkta olan Simi Adası’ndan Kameriye’ye gelenler çok, bizler Simi’ye gitmek için bir sürü formaliteyi yerine getirmek zorundayız; ancak Simi’den teknesine atlayan bizim sularımıza rahatça giriyor, özellikle Selimiye’nin ünlü balık restoranı Sardunya’da balığını yiyor, istediği koyda gönlünce denize girebiliyor.

DSC03199-kayalıklar abKameriye’nin kayalık olan kuzey tarafı Dişlice Adası’na bakar, batı tarafı ise üzerinde kimsenin yaşamadığı tavşanların, keçilerin bol olduğu Koca Ada’yla milyon yıldır bakışır durur.

Turgut köy-Ağnak Tepe(488m)den Görünen Kameriye Adası

Turgutköy-Ağnak Tepe(488m)den Görünen Kameriye Adası

Kameriye’nin Doğu tarafında ise doğal plajlar bulunur; adanın bu tarafının görünüşü başını suya gömmüş bir deveyi anımsatır. Sağ taraf yumuşak formludur, boyun tarafında teknelerin rahatlıkla yanaşacağı bir plaj bulunur, karaya çıkınca sizi zeytin ağaçları ve çiçekler karşılar, buradan Hisarönü Körfezi’ni seyredebilirsiniz. Kameriye’nin doğu tarafının solu ise oldukça dik bir tepedir. DSC03552-a kameriye adası-bBu tepenin eteklerine tekneler yanaşır ve maviden turkuaza, turkuazdan laciverde dönen pırıl pırıl sularda yüzer teknelerin misafirleri. Suda an be an değişen renkler yüzenleri ve denizi seyredenleri kendine hayran bırakır.

Su altı fotoğrafları: Kubilay Mayadağlı

Diğer fotoğraflar: Sevil Okay-Mithat Okay

 

2 thoughts on “KAMERİYE (KAMELYA) ADASI

  1. Geçen hafta Kamelya adasına gittim kilisedeki isa resmi komple silinmiş ve avlusundaki bütün taş desenler de sökülmüş. Sadece yıldız deseni kalmış yazık çok yazık..!

    Beğen

    • Bu yıl Kamelya adasına gitmedim; ama yazdıklarınız çok üzücü. Kilisedeki İsa resmi ve kilisenin avlusundaki tek tek taşlarla oluşturulan desenlerin bozulmuş olması beni çok üzdü. Ne yazık ki hiçbir şeyin değeri bilinmiyor.İnsanlarımızın bu tahrip etme, yakıp yıkma isteğini bir türlü anlayamıyorum. Onları eğitememek ve değerlerimizin yok olması içimi acıtıyor.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s