KIZ KALESİ(KORYKOS) (Kibele’nin Gözleri 4)

Frigya gezisini 1975 yılının baharında yapmıştık, aynı yılın yaz tatilinde Mersin, Kız Kalesi’nde karakol komutanı olan amcam ve eşinin daveti üzerine Kız Kalesi’ne gittik. Kız Kalesi minicik, şirin, basit bir köydü. Köyün elektriği, suyu yoktu. Geceleri köy evlerini gaz lambaları, gemici fenerleri aydınlatıyordu. Kullanacağımız suyu kuyudan kovayla çekiyorduk. Kız Kalesi’ni ve köy halkını çok sevdik. Çok cana yakın, konuk severdi köy halkı.

Birbirimize ve doğaya âşıktık; tarih, coğrafya da özel ilgi alanımızdı. Kız Kalesi köyünün taşı toprağı tarih kokuyordu, eşsiz kumsalları, olağanüstü bir denizi vardı, nereye adım atsak kendimizi bir ören yerinde, kalede, kilisede, sarnıçta, su kemerinde ve antik taşlarla döşenmiş her iki tarafında kaya mezarları, lahitler olan bir yolda buluyor, kendimizi tarihin ve doğanın esrarengiz kollarına bırakıyorduk.

Kız Kalesi… eski adı Korykos… Ünlü tarihçi Herodot, Korykos’un Gorges adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulduğunu yazmış, yörede yapılan kazılardan da ilk yerleşimin M.Ö. 4. yüzyıla ait olduğu anlaşılmış.

Korykos’ta 1104’te Bizanslılar bir kale inşa etmiş, ayrıca kıyıdaki kalenin 200 metre açığındaki küçük adacık üzerine de bir kale yapılmış. Her iki kale denizden bir yolla birbirine bağlanmış. Bu yolu görmeye çalışsak da göremedik… sanırım deniz yolu içine almış.

Kız Kalesi-Erdemli/Mersin

Kız Kalesi-Erdemli/Mersin

Küçük ada üzerine bir kale inşa edilmesinin nedeni denizden gelecek saldırılara karşı önlem almakmış. Kalenin bir de efsanesi var, bu efsane önce adacıktaki kaleye daha sonra da köye adını vermiş. Kız Kalesi Efsanesi çok bilinen, Anadolu’nun pek çok yeri için anlatılan bir efsane. Örneğin İstanbul’daki Kız Kulesi için de aynı efsane anlatılır.

Yöreyi günlerce gezdik, ‘Cennet-Cehennem Mağaraları’na gittik. Cennet’e mağara denebilir; ancak Cehennem’e Cehennem çukuru demek daha doğru olurdu. Ağız çapı 30, en derin yeri 120 metre olan çukura tepeden bakmak insanın başını döndürüyor, bu çukur yükseklik korkusu olmayana bile korku yaşatıyor.

Cennet’e ulaşmak bize 450 basamağa mal oldu, hayır hayır yukarı çıkmadık, aşağı indik. Buranın cenneti de yer altında, bu mağaranın en derin yeri 70 metre, dibe inince küçük bir akarsu gördük, bu nehir oldukça uzun bir mesafe yer altında yol alıp Narlıkuyu’dan denize karışıyormuş. Cennet Mağarası’nda M.S. 5. yy.da yapılmış küçük bir kilise vardı.

Kanlıdivane Harabeleri’ne, Elaiussa Sebaste Antik kentine, Silifke Kalesi’ne ve daha pek çok ören yerine gittik. Her yer bir başka güzeldi!

Adam Kayalar

Adam Kayalar

Kız Kalesi’ne 10 km. mesafede olan tozlu topraklı bir yoldan güçlükle gidilebilen Şeytan Deresi Vadisi bizi çok heyecanlandırmıştı. Adı bile ürkütücü değil mi? Bu vadinin yüksek kayalıklarına Roma Dönemi’nde insan kabartmaları oyulmuş.

Adam Kayalar

Adam Kayalar

Dönemin yönetici ve soylularını simgeleyen kabartmalarda kimi kanepeye uzanmış, kimi elinde üzüm salkımıyla duran orantısız adam, kadın, çocuk figürleri neredeyse iki bin yıldır tepeden vadiyi seyrediyordu. Ahh! Bu yerler, tarihi kentler, doğa gün ışığına çıkarılmalı! Kültürel zenginliklerimizi önce ülkemize sonra da yabancı ülkelere tanıtmalıyız. Mersin-Silifke-Kız Kalesi’ne hayran kaldık, Orhan’la öğrencilerimizi de buralara getirme kararı aldık, sonraki yıllarda buralara gezi düzenledik, hem doğayı hem de tarihi sevdirdik öğrencilerimize. Biz de yaz tatillerimizde fırsat buldukça Kız Kalesi’ne gittik.
1975 yazı bizim için bir dönüm noktasıydı. Amcamların evi, köyün dışındaydı, geceleri etraf çok sessiz ve ıssızdı. Gökyüzü yıldızlarla bezeliydi; Samanyolu, gökyüzü boyunca uzanıyordu. Daha önce, bu kadar çok ve parlak yıldızı bir arada görmemiştim. Şehrin ışıklarının, yıldızları bizlerden sakladığını orada öğrendim. Biz doğanın ıssızlığına, sesine, soluğuna, yeşiline, mavisine, sırlarla dolu mağaralarına, vadilerine, antik kentlerine orada vurulduk. Her yaz en az iki ay tatilimiz vardı, bu iki ayı nasıl yapsak da doğayı çok daha iyi duyumsayacağımız bir şekilde yaşasak diye düşünürken bir akşam bunun yanıtını bulduk.

Her zamanki gibi sessiz, sakin bir akşamdı; yemeğimizi yemiş, sohbet ediyorduk. Hafif bir rüzgâr esiyordu, esen rüzgâr kulağımıza hoş kahkahalar ve bir gitarın tınılarını getirdi. Müzik sesi ve kahkahalar nereden geliyor diye çevremize bakındık, her yer zifiri karanlıktı. Yanıldığımızı sandık; müzik ve gülüşmeler, yinelenince Orhan’la el ele tutuşup seslerin geldiği yöne doğru yürüdük. Deniz kenarına yaklaşmıştık ki minik alevler ve çıtırtılar çıkararak yanan bir ateşin etrafında oturmuş sekiz-on karaltı fark ettik. Biri gitar çalıyor, diğerleri kısık sesle şarkı söylüyordu. Sessizce kumsala oturduk, birbirimize sarılıp kendimizi müziğe bıraktık, deniz de minik dalgalarıyla kumsalı okşayarak müziğe eşlik ediyordu. Ortalık yavaş yavaş aydınlanmaya başladı. Hayır, hayır! Gün doğmadı, gece devam ediyordu. Ay saklandığı yerden nazlı nazlı çıktı. Ay ortalığı ışıttıkça çevremizdekileri gördük, onlar da bizi gördüler. Onlarca çadır kurulmuş, bir kamp alanı oluşturulmuştu kumsalda, ateş başındaki kişiler de çadırların sahipleriydi. Kampçılarla tanıştık, sonra tatilimizin sonuna kadar her akşam onlarla ateş başında sohbetler yaptık, kamp yaşamını öğrendik ve çok sevdik.

Doğada yaşamanın koşulu bir çadır sahibi olmakla mümkündü. Aradığımızı bulmuştuk. O yaz sonu bir çadır ve kamp malzemeleri edindik. Yıllarca iki aylık yaz tatillerimizde ülkemizin pek çok yerinde kamp yaptık. Oğlumuz ve kızımız da deniz, göl, nehir kenarlarında ya da dağ yamaçlarında kamp yapmaktan çok hoşlandılar. Doğayı tam anlamıyla hissettiler ve yaşadılar.

 

Kaynakça:

Kız kalesi(Mersin) -Vikipedi

Adam Kayalar- http://www.kulturportali.gov.tr

Adam Kayalar Fotoğrafları-Wikipedia

https://www.arkeolojisanat.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s