DESCARTES ve LOCKE

Rene Descartes(1596-1650) M.Ö. 4. yüzyılda yaşamış olan ünlü felsefeci Aristoteles’in yüzyıllardır Avrupa’da etkin olan felsefesine son verip modern felsefeyi kurmuştur. Descartes’e neyi, nasıl biliyoruz diye sorulduğunda her şeyi akıl ile bilebiliriz diye yanıtlar ve duyularımızın bizi zaman zaman yanılttığını söyler. DescartesDescartes(Dekart), bazen algıladığımız herhangi bir şeyin duyularımıza görünen şey olmadığına dikkatimizi çeker. Öğrenmeyi ancak akılla yapabileceğimizi söyler, onun düşünceleri rasyonalizm(usçuluk)e dayanır. Descartes, insan zihninin duyularımızdan ve onun deneyimlerinden daha güvenilir olduğunu varsayar. Rasyonalizm ya da akılcılığın kökeni antik Yunan düşünürlerinden Platon ve Parmenides’e kadar uzanır. 17. yüzyılda da Descartes tarafından savunulur. Descartes’ten sonra da Spinoza ve Leibniz rasyonalizmle ilgili bilgiyi devam ettirirler.
Descartes’e göre rasyonalizm, amprizm(deney-deneyimcilik)e karşıttır ve o bazı kavramların, düşüncelerin, ilkelerin doğuştan olduğunu savunur. Descartes, rasyonalizmde matematiksel kesinliğin bilginin gerçek ölçütü olduğunu, duyusal inanışlarımızın matematikteki inanışlarımıza göre yanlış olma ihtimalinin daha fazla olabileceğini söyler.
John Locke(1632-1704) felsefenin değişik alanlarına katkısı olmuş bir modern dönem düşünürüdür. Rene Descartes’ten ne kadar etkilenmiş olsa da onunla zıt görüştedir. John LockeJohn Locke; Descartes’in inandığı, savunduğu rasyonalizme karşıdır. O, insan zihninin doğum anında boş bir levha(tabula rasa) olduğunu, ne öğrenirsek ancak duyularımızla öğrendiğimizi, yaşadığımız deneyimlerin doğum anında boş olan levhanın üzerine zamanla yazıldığını ve dünyaya ait bilgilerimizin deneyler sonucunda birikerek oluştuğunu savunur. images-John LockeLocke’a göre her şeyi duyu algılarımızla öğreniriz, kuramsal ve ahlaki boyutta doğuştan gelen ideler yoktur. İnsanın tüm bilgisi, pozitivist bilimler gibi amprizme dayanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s