HULDA- HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN’IN GEMİ EVİ

İtalyanlar tarafından Türk Da Vinci’si diye anılan, dünyaca ünlü heykeltraşımız İlhan Koman’ın Hulda gemi eviyle ilgili bir yazım yarım kalmıştı, bloğunda yazılarını takip ettiğim Özlem Soydan (Öğrenincemutluyum.wordpress.com – Özlem Soydan-Özgürlük Seçeneklerin Olmasıdır) sayesinde düşüncelerim tekrar Hulda’da yoğunlaştı. İnsan bazen niye yazıyorum, ne gerek var diye düşünüyor; sonra o yazıların okunduğunu, fotoğrafların tıklandığını görünce iyi ki yazmışım diyor. Özellikle heykeltraş İlhan Koman’ın sergi fotoğrafları ve onunla ilgili yazılar en çok tıklananların başında geliyor.

özlem soydan

Özlem Soydan ( Öğrenince Mutluyum.wordpress.com)

Sevgili Özlem Soydan da İlhan Koman’la ilgili bilgi ararken benim yazıma rastlamış, biz daha önceden bloklarımız sayesinde sanal ortamda tanışmış, yazışmıştık. Özlem Hanım ne yazık ki  2015 yılından sonra İlhan Koman’ın Hulda gemi eviyle ilgili bir yazı bulamamış, ben de araştırdım, ancak herhangi bir haber ve yazı bulamadım. Bodrum Belediyesi’ne bir ileti yazdım, yanıtı ne olarak gelecek diye merak ediyordum. İletime yanıt bir hafta sonra geldi, iletimin Bodrum Belediyesi Çözüm Masası’na gönderildiği en kısa zamanda Hulda ile ilgili bilgi verecekleri yazıyordu iletide. Aşağı yukarı bir ay bekledim, herhangi bir ileti almadım, Bodrum Belediyesine telefon ettim, Çözüm Masası’ndaki görevli kişi iletiyi Kültür bölümüne gönderdiklerini söyledi. Kültür bölümünü aradım, onlar da sosyal işlere gönderdiklerini söylediler. Sosyal işler bölümünü aradım, iletimin görünmediğini, Çözüm Masası’nı aramamın doğru olacağını bildirdiler. Birçok kişiyle konuştum, hiçbirinin İlhan Koman’ın gemi evi Hulda’dan haberi yoktu. Hulda’yı ne duymuşlar ne görmüşlerdi; ama onlar artık Hulda’yı öğrendiler, onu özellikle görmeye gideceklerine inanıyorum. Daha sonra da Bodrum Belediyesi Çözüm Masası’nda görevli olan arkadaşlar beni birkaç kez arayıp Hulda’nın limanda olduğunu ve İlhan Koman’ın oğlu Prof.Dr. Ahmet Koman’ın, Bodrum Liman Müdürlüğünün ve Muğla Büyükşehir Belediyesinin Hulda ile ilgilendiğini söyleyip telefon numaralarını verdiler. Aziz Nesin’in ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ adlı oyununu anımsadım. Aziz Nesin yaşasaydı, bu sefer oyunun adı ‘Hulda Var mıydı, Yok muydu?’ olacaktı sanırım.

2010 yılının Şubat ayında İlhan Koman’ın uzun yıllar Stockholm’de yaşadığı gemi-evi Hulda’yla Barselona’da karşılaştık. Hulda’yı görmek, yıllar önce kaybettiğimiz ve hiç görmediğimiz sanatçımız İlhan Koman’ı görmek gibiydi. Çok duygulandık!

DSC01177ilhan koman hulda a

Heykeltraş İlhan Koman’ın Gemi Evi Hulda Barselona’da (Şubat- 2010)

DSC01171ilhan koman b

İlhan Koman’ın Bir Eserinden ve Hulda’dan Esinlenerek Hazırlanmış Bir Afiş

DSC01175 ilhan koman hulda a

Hulda’nın Direğine İlhan Koman’ı Anlatan Yazılar Asılmış

DSC01173 ilhan koman hulda abDSC01172ilhan koman hulda abDSC01174ilhan koman hulda bDSC01176 ilhan koman a

DSC01180 ilhan koman hulda a

Hulda’nın baş tarafında bu kapakçığın ne işi var diye düşünebilirsiniz. İlhan Koman denizi görebilmek için baş tarafa minik bir pencere açmış, oradan bakınca denizle haşır neşir olabiliyormuş.

DSC01181-ilhan koman-hulda aDSC01178ilhan koman huldaHulda, İlhan Koman’ın anısını yaşatmak amacıyla Nisan 2009’da İlhan Koman Vakfı Başkanı ve sanatçının oğlu Prof. Ahmet Koman liderliğindeki ekiple Stockholm’den yola çıkmış.

Prof. Dr. Ahmet Koman Hulda'da

ilhan KOMAN’ın oğlu Prof. Dr. Ahmet Koman Hulda’da   Foto: İnternet’ten

Amsterdam, Antwerp, Lizbon’dan sonra 2009’un Ekim ayında Barselona’ya varmış. Kışı Barselona’da geçirdikten sonra Mart ayında demir alarak Napoli, Valletta ve Selanik’e uğrayıp 21 Eylül’de İstanbul’a ulaşacakmış. Hulda demirlediği kentlerde ‘Hulda Festivali’ adıyla etkinlikler gerçekleştirecekmiş; İlhan Koman’ın bilimsel eserlerinden oluşan bir sergi açılacak ve gençlere yönelik atölye çalışmaları yapılacakmış.

Kuzey Buz Denizi’nden başlayıp Marmara Denizi’nde son bulacak 12.000 kilometrelik bu yolculuk İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle İlhan Koman Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştiriliyormuş. Büyük bir proje!

koman vakfı b21 Eylül 2010, Hulda İstanbul’da… Hulda, İlhan Koman’ın mezun olduğu ve öğretim üyeliği yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iskelesine yanaşıyor. 23 Eylül – 21 Kasım 2010’da Hulda’nın güvertesinde İlhan Koman’ın bilimsel eserleri sergileniyor; gençlik atölyeleri, Hulda’nın yaptığı uzun yolculukla ilgili film ve fotoğraf sergisi açılıyor.

Ve işin en güzel yanı Hulda’nın Türkiye’de kalacak olması; gezici kültür, sanat, bilim ve eğitim merkezi olarak.

r005-029 İlhan Koman eseri a

İlhan Koman Eseri         Fotoğraf: Sevil Okay

21 Kasım 2010’dan sonra Hulda, Haliç’te Koç Müzesi’nin yakınına demir attı. İlhan Koman’ın heykelle geometriyi bir araya getirdiği eserleri sergilendi, tekne her gün 10.00-19.00 arası ücretsiz olarak gezilebiliyordu. Binlerce kişi sergiyi gezdi.

ilhan koman hulda'yı tamir ederken

Dünyaca ünlü heykeltraşımız İlhan Koman, Hulda’yı Tamir Ederken        Foto: İnternet’ten

Hulda’nın ev sahipliği yapacağı pek çok serginin yaşama geçirilmesini diliyorum, Ahmet Koman’ın Hulda’yla ilgili söylediklerine bakılırsa bu dileğim fazlasıyla gerçekleşecek.

“Hulda’yı karaya çekip bir yere bağlamak ya da bir mekâna tüm eserleri koymak gibi bir düşüncemiz yok. Belli sayılarda eserleri değiştirip kullanarak, geminin Haliç’in yanı sıra komşu sahillerde gidip gelmesini, her zaman bir devinim halinde olmasını istiyoruz. Birkaç sanatçıyı gemimize alıp bir aylık sefere çıkmak, çıkılan yerlerde etkileşime girmek gibi fikirlerimiz var.„

Yıl: 2011. Araştırmalarıma göre İlhan Koman’ın doğduğu ev hâlâ müze değil! Bu konuda yanılmayı çok isterdim!

ilhan-koman-evi-edirne-b

İlhan Koman’ın- Bir Türlü Müze Olamayan- Doğduğu Ev/ Edirne   Foto: İnternet’ten

Hulda, binlerce kilometrelik yol katetti, birbirinden farklı denizlerde seyretti, iki yılda Stockholm’den İstanbul’a ulaştı; ne yazık ki Edirne’deki İlhan Koman Evi, ailesinin onca yıldır uğraşlarına rağmen müze olamadı.

Hulda’nın, gezici müze olarak İstanbul’un değişik kıyılarına demirlenmesi, sanata değer verenlerin bu müzeyi ziyaret etmeleri, gezici müzemizin İstanbul’dan diğer kıyı kentlerimize gidecek olması yüreğime su serpiyor, beni nasıl mutlandırıyor!

DSC05163-Bodrum ag

Bodrum

İlhan Koman’ın oğlu Prof. Dr. Ahmet Koman 2015 yılında Hulda’yı Bodrum’a getirip Bodrum Limanı’nın Neyzen Tevfik Caddesi kıyısına demirlemiş. Orijinalliğini koruyan Hulda gerek yerli gerekse yabancı turistlerin çok ilgisini çekmiş.

Hulda’nın Bodrum’da sanat, kültür, bilim adına yapılan çalışmalara ev sahipliği yapacağını düşünen Ahmet Koman’ı bu düşünce çok heyecanlandırmış olmalı… Düşünsenize babanızın ev ve atölye olarak kullandığı Hulda; sanat, kültür, bilim merkezi olacak…

İlhan Koman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Koman Bodrum’a getirdiği Hulda ile ilgili şunları söylemiş 2015 yılında: “Yarım asırdır babamın yuvası olan tekne, bizim de yuvamız haline geldi. Tekneyle bazen ahşap yat yarışmalarına katılıyoruz. Asıl amacım geçmişte yüzlerce denizcinin, süngercinin yetiştiği Bodrum’da, bu tekneyi genç denizcilerin yetişmesinde kullanmak, bilim, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yaparak yaşamasını sağlamak. Dünya denizlerinde bu tür teknelerin sayısı oldukça azaldı. Ciddi bir destek ile 110 yıllık tekneyi yaşatabiliriz.”

lonarda-da-vinci-620x374

Leonardo da Vinci (D:15 Nisan 1452-1519)    Foto: İnternet’ten

2015 yılında Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde sanatla ilgili çalışmalar Hulda gemisinin önünde başlamış Bodrum’da. Ama 2015 yılından sonra 2016 ve2017’de Hulda ile ilgili tek haber veya yazı yok! Pek çok telefon konuşmasından sonra Prof. Dr. Ahmet Koman’la görüşebildim. Ahmet Bey’in söylediğine göre Hulda ile bundan böyle Muğla Büyükşehir Belediyesi ilgilenecekmiş. Prof. Dr. Ahmet Koman Muğla Büyükşehir Belediyesinin Hulda ile yakından ilgileneceğini umut ediyor. Ahmet Bey’in umudunun boşa çıkmamasını, Muğla Büyükşehir Belediyesinin İlhan Koman’ın gemi evi Hulda’ya gerçekten sahip çıkmasını ve Hulda’nın sanat, bilim, kültür merkezi olmasını; Hulda sayesinde Bodrum’da genç denizcilerin yetişmesini, 112 yaşında olan Hulda’nın hak ettiği ilgiyi ve desteği aldığını görmek, İtalya’da Türk Da Vinci’si olarak tanınan İlhan Koman’ın ülkesinde de tanınmasını ve ona gereken değerin verilmesini çok istiyorum. İlhan Koman’ın Edirne’deki doğduğu ev müze olup Edirne’ye yakışamadı; ama Hulda’nın sanat, bilim, kültür merkezi olup Muğla’ya özellikle Bodrum’a değer katmasını ve ona yakışmasını diliyorum.

Hulda’nın fotoğrafları: Mithat Okay          

6 thoughts on “HULDA- HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN’IN GEMİ EVİ

 1. Yazınız müthiş bir sürpriz oldu Sevil Hanım, çok teşekkür ederim. Ne kadar çok uğraşmışsınız. Ellerinize, yüreğinize sağlık! Harikasınız! Gerçekten Nesinvari deneyimlerle erişmişsiniz bilgiye. Ahmet Beyle konuşabilmenize, nihayetinde bir bilgi alabilmenize ve bizlerle paylaşmanıza çok sevindim. Ama duyduğuma pek sevinemedim diyebilirim. Özellikle de Internet araştırmaları kısmında sizinkine eş tecrübelerim olunca… Yine de beklentilerimi düşük tutmamalıyım değil mi? Muğla Belediyesi çok iyi işler yapmak için her çabayı sarf ediyor.
  Datça’da yazdığım gazete bir süre çıkmayacak. Umarım yeni yılda tekrar yayınlanmaya başlar da ben de bu konuyu gündeme getirebilirim. Ama mutlaka bu yazınıza ben de bir yazımda değinmek istiyorum.
  Emekten erinmeyen yüreğinize saygılarımı yolluyorum.

  Liked by 1 kişi

  • Özlem Hanım, merhaba!
   Hulda’nın kültür, sanat merkezi olmasını siz de ben de çok istiyoruz, olumlu düşünelim ki her şey olumlu olsun. Sizin yazdığınız gazetenin bir süre çıkmayacak olması beni çok üzdü, değil bir süre bir gün bile çıkmaması büyük kayıp! Yazıda da yazdığım gibi bu yazı sizin sayenizde hayata geçti. Size sormadan sizin fotoğrafınızı ve bloğunuzun ismini yazıya koydum; ama sizin yazdıklarınızı da herkesin okumasını istiyorum. Gazetenizin en kısa zamanda yayın hayatına dönmesini diliyorum. Sevgiler

   Liked by 1 kişi

   • Ne demek Sevil Hanım, tabii ki adımı da yazımı da fotoğrafımı da kullanabilirsiniz. Zevk duyarım. Emeğe saygı duyan ve neyin nasıl yapılması gerektiğini çok çok iyi bilen bir insansınız sonuçta. İçi boş yazılarla takipçi toplamak için her yola baş vuran bir blog yazarı değilsiniz ki. Bir yazı yayınladığını gördüğümde en sevindiğim birkaç blog yazarından birisiniz ve sizin de benim yazılarımı takip ettiğinizi, bundan keyif aldığınızı, blogunuza taşıyacak kadar değerli bulduğunuzu görmek gururumu okşadı. Yazılarınız o kadar dolu ve öyle değerli konulara parmak basıyor ki. Ben de dünkü yazışmamızdan sonra izninizi almadan bu yazıyı Twitter’da paylaştım. Eşim de Facebook’a koydu. Çay kaşığıyla kazarak da olsa bir yol açabilirsek ne mutlu bize. Tabii ki elimden geleni ben de yapacağım. Koman evi, teknesi ve diğerleri konusunda. Ocak ayında gazetenin yeniden başlayacağını düşünüyorum. Yüreklendirici yorumunuz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Güç verdi. Sevgiler.

    Liked by 1 kişi

   • Merhaba Sevil Hnm, Bende ayni sekilde tekneyi ziyaret etmek icin ugrasiyorum ancak Bodrum Liman Baskanligindan net bir bilgi alamadim. Ilhan Koman Kultur ve Sanat Facebook sayfasina da yazdim. Oradan da geri donus olmadi. Siz kime ulastiniz? Tekneyi nasil gezebiliriz? Yardimlariniz icin cok tesekkurler. Mail adresim. bahadir.ergener@gmail.com.
    Cok tesekkurler
    Bahadir Ergener

    Liked by 1 kişi

   • Merhaba Bahadır Bey,
    Ben İlhan Koman’in oğlu Ahmet Koman’in görüşmüştü, tekne ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ilgilendiğini söyledi. Telefonum arizalandigi için bazı telefon numaraları da ne yazık ki gitti. Ahmet Bey’in telefonu yok; ama Muğla B.S. Belediyesi’nin telefonu: 02522141846.
    Size yardımcı olmak isterdim, ancak Muğla Belediyesine yazdığım maile cevap alamadım. Umarım Hulda’yi gezebilirsiniz

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s