ODUNPAZARI EVLERİ- ESKİŞEHİR

Eskişehir Odunpazarı’nda Eskişehir’e gelenler bir takım evler yaparak buraya ilk olarak yerleşmişler. Onlardan kalan Osmanlı Dönemi’ne ait evler Odunpazarı’nda tarihi bir yer oluşturmuş.

ODUNPAZARI BELEDİYESİ TARAFINDAN YENİLENEN BİR EV
ESKİŞEHİR-ODUNPAZARI
ARZU’NUN KAFE’Sİ
ARZU’NUN CAFE DUVARINDAKİ TEK GÖZLÜ KORSAN
ODUNPAZARI EVLERİ

Odunpazarı Belediyesi de bu evleri sahiplerinden alıp aslına uygun olarak betonarme olarak inşa etmiş. Aslında görünüş olarak aynı olsa da asıl binalar ahşap ve kerpiçtenmiş. Dış yüzeyleri aynı, içleri de bir sofa ve etrafında oluşturulan odalardan meydana gelmiş. Bu evler bir, iki ve en fazla üç katlı oluyor. Şayet evler bir kattan fazlaysa alt katlarında hayvanların kaldığı ahır ve depolar, çamaşırlık, mutfak bulunuyor. Evleri değişik renklere boyamışlar, rengârenk evler ve daracık sokaklar çok hoşumuza gidiyor ve tarihi bir yerde soluyoruz sanki. Aslında hepsi beton binalar, ama bizler kendimizi kandırmayı çok seviyoruz. O tarihi yerde dolaşıp fotoğraflar çekiyoruz. Unesco bile betondan yapılan bu evleri aslına uygun olmasından dolayı Unesco Dünya Mirası Listesi’ne almış.Tum kent sanki müze şehir gibi, bazı müzeler; orneğin cam müzesi -üç ev yenilenerek- açılmış. Biz de Eskişehir’e gidince bu evlerin olduğu bölgeyi görmezsek olmaz dedik. Bayağı yokuş çıktık,zira Odunpazarı yüksek bir tepeye kurulmuş. Odunpazarı Belediyesi’nin aslına uygun yaptığı evleri gördük.

ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR
ODUNPAZARI EVLERİ
ODUNPAZARI EVLERİ
ODUNPAZARI EVLERİ

Tabii yapmadıklarını da, hâlâ insanların oturduğu neredeyse yıkılmak üzere olan evleri de . Sonra orada yaşayan orta yaşlı bir kadınla karşılaştık, bu evler acaba neden belediyeye, yenilenmesi için verilmemiş? diye sorduk. Kadın, insanlar daha çok para istiyor; belediye ise daha ucuza kapatmak… Evler yapıldıktan sonra da ya kafe oluyor ya da butik otel yapılıyor. Ama burada oturanlar binaları yenilendikten sonra da evlerinde oturmak istemekte, onun için belediyeye vermemiş olabilirler. Burada evleri olan insanlar da bu evlerde ne kadar oturursak kârdır, diyorlar. Pek çok ev yıkılma tehlikesi altındaydı.Umarım o evlerde oturanlar istedikleri parayı alabilir, daha güzel evlerde yaşayabilirler.

ODUNPAZARI EVLERİ
ODUNPAZARI EVLERİ-ESKİŞEHİR
ODUNPAZARI EVLERİ
ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR

Bizler o evleri Safranbolu, Beypazarı’ndaki Osmanlı Evleri’ne benzettik, tarihini araştırınca o evlerin yaşama 12. yüzyılda başladığını öğrendik.Bu yenilenmiş değişik renklere boyanmış evlerin arasında yürürken çok keyif aldık.

ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR
ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR
ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR
ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR
ESKİŞEHİR-ŞERBET EVİ

Hele üstünde yürüdüğümüz taş yollar, bizleri yıllar öncesine çocukluğumuza götürdü. Üzerinde az koşmamış, kafamızı ne çok yarmıştık. Yeni yapılmış evlerin aslında beton olduğunu bilsek de o evler bize çok güzel göründü. Hem güzel hem tarihi hem de kültürel bir alan içinde bulduk kendimizi bu da bizleri çok mutlu etti.

ODUNPAZARI EVLERİ ve DAR SOKAKLARI
ESKİŞEHİR-ODUNPAZARI-SOKAKLAR- EVLER

Biz büyük şehirlerde tarihi alanların kalmasını istiyoruz, ister istemez yüksek binaların olduğu yerler de olsa eskiden kalmış sokaklar ve binalar da bulunmalı. Ne yazık ki bu sadece bize ait bir şey, bir boşluk bulduk mu hemen bir bina dikiveriyoruz. Eskiye ait ne varsa yok ediyoruz. Acaba yerleşik kültüre sonradan geçişimizin bir etkisi var mıdır bunda? Avrupa’da eskiye ait pek çok bina bulabiliyorsunuz, tam şehri nasıl da modern bir hale getirmişler derken öyle bir yere ya da sokağa geliyorsunuz ki kendinizi bir ortaçağ kentinde hissediyorsunuz. Sonra bir eve giriyorsunuz, orada bulunan eşyalar genellikle ikinci el olan eşyalar. Avrupalı eskiye çok meraklı. Ben ortaçağda yaşamak istermiydim? diye kendime sorduğumda, kesinlikle hayır! yanıtını alıyorum. Ortaçağda yaşamak istemesem de o zamanın havasını solumak, binalarını görmek beni mutlandırıyor. Bu tarihi ve kültürü solumak olmalı.Eski zamanlarda da Eskişehir güzelmiş.

ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR
ESKİŞEHİR

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde şöyle demiş. ” Eşraf ve sipahisi çoktur. Şehir l7 mahalledir. Evleri bağlı, bahçeli ve mamurdur. Şehrin dört çevresi gül, gülistan, bağ ve bostan olup hububatı çok bir şehirdir.

Sadece Osmanlılar mı yerleşmiş Eskişehir’e, M.Ö. Frigler de Balkanlar üzerinden gelip buralara yerleşmişler, güçlü bir devlet kurmuşlar. Zaten Eskişehir’e yaklaşırken kayaları ve toprağın rengi sizi çağırır gibi. Toprak ve o topraktan oluşan kayalar bana çok farklı geliyor, benim gibi başkalarına da farklı gelmiş anlaşılan. Eskişehir’e gidin, şayet gittiyseniz bir daha bir daha gidin… Bu kent sanki açık hava müzesi, insanlar yaşama katılıyor, çocuklar ve halk sokaklarda, AVM’lerin esiri olmamışlar.

Bu kent bana çok iyi geldi, onun hakkında pek çok yazı yazdım. Görmediğim pek çok yeri var, Eskişehir’e bir daha gitmek için bir bahanem var artık.

Faydalanılan Kaynaklar: odunpazarı.bel.tr – vikipedi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s