BALIKAŞIRAN YÜRÜYÜŞÜ (KARYA KEÇİLERİ-2)

Araçlarımızla Datça’nın Balıkaşıran Mevkiine geldik. Balıkaşıran Datça(Reşadiye) yarımadası’nın en dar yeriymiş, Knidoslular M.Ö. 6. yüzyılda düşmanlarından korunmak için burayı kazarak Datça’yı ana karadan ayırarak ada yapmak istemişler; ama düşündüklerini yapamamışlar Çok eskilerde (ne zaman olduğu belli değil) balıkçılar, balığın az olduğu yandan bol olduğu yana kayıklarını sırtlarında taşıyarak geçirirlermiş, (masal bu ya, bana masal gibi geldi size de öyle gelmiş olabilir) onun için buraya kayıkaşıran da denirmiş. Halk arasındaki söylenti de Balıkaşıran adını buranın üzerinden balıkların uçmasından dolayı almış. Söylentiler, masallar havada uçuşuyor. Söylentiler, söylenceler bir türlü bitmiyor. Bir başka söylenti de buradan bir defa geçen Datçalı sayılırmış,sağlıklı ve uzun bir ömrü olurmuş.Burada kayıklar balıkçıların sırtlarında diğer tarafa geçti mi ya da balıklar uçtu mu? Onları bilmem ama Balıkaşıran’ın Ege ile Akdeniz’in bu yarımadadaki en dar yeri olduğu gözle görülüyor. Ege ile Akdeniz’i 800 metrelik bir kara parçası ayırıyor. Bir de Pasifikten gelen balıklar var, onlar gerçekten uçuyorlar, uçan balıkları gözümle gördüm. Ayrıca Datça’nın güzel bir havası var. Astımı olanlara Datça’nın havası iyi geliyormuş.

BALIKAŞIRAN

Yürüyüşümüze Balıkaşıran’dan başladık, aslında Bördübet’ ten başlayacaktık, ama Balıkaşıran’dan başlayalım,Bördübet’te bitirelim, sonra yoldan araçların olduğu yere döneriz dedik. Önce sahile indik, bir müddet deniz kenarından yürüdük. Deniz kenarında yürürken bir iskele, sandallar, ördekler gördük.Yanımızda iki de köpek vardı: Köpük ve Badi

BALIKAŞIRAN – BİR YÜRÜYÜŞÇÜ ve KÖPÜK
DENİZ KENARI, YÜRÜYÜŞÇÜLER
BALIKAŞIRAN/ RAHİME-AYSEL-SEVİL
BALIKAŞIRAN
BALIKAŞIRAN-BÖRDÜBET ARASI
BALIKAŞIRAN-BÖRDÜBET ARASI
BALIKAŞIRAN BÖRDÜBET ARASI
BALIKAŞIRAN-BÖRDÜBET ARASI – AYSEL KARAOSMANOĞLU
BALIKAŞIRAN-BÖRDÜBET ARASI
BALIKAŞIRAN-BÖRDÜBET ARASI
BALIKAŞIRAN-BÖRDÜBET ARASI Funda çiçekleri
FUNDA ÇİÇEĞİ (ERİKA)
YÜRÜYÜŞÇÜLER: BÜLENT KARAOSMANOĞLU-RAHİME KALKAN-KÖPÜK-BADİ

Sonra yol bizi sahilden aldı, tepelere çıkardı, o tepeleri aştıktan sonra yine deniz kenarına indik, bu sefer denize doğru yola çıkmış ağaçlarla, kayalarla karşılaştık. İçimiz dışımız maviyle ve yeşille yıkandı, gözlerimiz şenlendi. O kayaları özellikle ben bir şeylere benzettim.

YIKILAN AĞAÇLAR
DENİZ-KAYA-ORMAN
DENİZ ve KAYALAR
BALIKAŞIRAN -BÖRDÜBET ARASI
BÖRDÜBET DÖNÜŞ YOLU

Yürüyüşümüz Bördübet’te sona erdi, toprak yolu takip ederek araçlarımızın olduğu yere geldik. Kimi zaman araziden kimi zaman deniz kenarından yürüyerek saatlerce süren bir yolculuk yapmıştık. Asfalt yol bizi daha çabuk götürecekti gideceğimiz yere, ancak bu durumdan hoşnut değildik. İyi ki araziden gitmiştik, bu çok hoşumuza gitmişti. Çok acıkmıştık, ızgarada yapılan sucuk ekmek ne kadar iyi geldi,anlatamam. Anlatamadım, ama afiyetle yedim, sadece ben yemedim sucuk ekmeği, tüm yürüyüşe katılanlar yedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s